Medycyna naturalna to wbrew pozorom bardzo skuteczna gałąź medycyny, która często ratuje nas przed powszechnymi dolegliwościami i chorobami. Przykładem takiego skutecznego naturalnego medykamentu jest syrop z kwiatu bzu, który możemy kupić bez problemu w sklepach — i który co ważne działa na wiele przypadłości. Czym zatem jest taki syrop, jak powstaje, jakie ma właściwości i kiedy warto go stosować? Szczegóły poniżej!
Czym jest syrop z kwiatu bzu?
Syrop z kwiatu bzu to syrop wytwarzany z kwiatostanu czarnego bzu. Wbrew nazwie rośliny ma on jasnozłotą barwę i swoim wyglądem przypomina nieco sok jabłkowy. Same kwiaty bzu nie nadają się do konsumpcji, ale po obróbce termicznej można je spożywać, ciesząc się ich pozytywnymi właściwościami zdrowotnymi. Syrop ten wytwarza się poprzez gotowanie kwiatów bzu wraz z cukrem. Możemy przygotować go zarówno samodzielnie w domu, jak i kupić bez recepty w sklepach lub aptekach.
Jakie ma właściwości?
Syrop z kwiatów bzu ma wiele właściwości leczniczych, które są korzystne w różnych sytuacjach. Przede wszystkim posiada on wiele antocyjanów, czyli substancji odpowiedzialnych za poprawne funkcjonowanie organizmu. Silne antyutleniacze zapobiegają głównie chorobom wątroby, a także układu krążenia. Pomaga też na widzenie i dba o nasz wzrok. Syrop z kwiatu bzu działa przeciwzapalnie, a także rozkurczowo.
Mówiąc o składzie, posiada sporo witaminy C i jest doskonałym przeciwutleniaczem. Opóźnia starzenie się organizmu poprzez skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Bardzo przydatną właściwością kwiatów czarnego bzu jest również moczopędność, a syrop pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tego procesu.
Kwiaty czarnego bzu, a w konsekwencji syrop, który pijemy, zawiera głównie duże ilości witaminy B oraz C, a także sporo innych witamin. Są to jeszcze takie witaminy i substancje jak witamina A, sód, cynk, magnez czy potas.
Syrop jest skutecznym lekiem przeciwwirusowym, o czym wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Kolejnym bardzo przydatnym działaniem jest ochrona i wzmacnianie błon śluzowych dróg oddechowych. Syrop taki ma również właściwości uśmierzające ból. Dość nieoczywistą właściwością jest zapobieganie odkładaniu się nadmiernie tłuszczu w organizmie.
W jakich dolegliwościach pomaga syrop z kwiatu bzu?
Syrop z kwiatów czarnego bzu jest polecany zwłaszcza w domowych kuracjach przeziębień i grypy. Może on stanowić zarówno medykament w początkowej fazie, jak i być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Jego działanie w takich sytuacjach jest udowodnione naukowo i pomaga skrócić chorobę nawet o kilka dni.
Sytuacjami, w których warto stosować syrop z kwiatów bzu, jest również uporczywy kaszel, a także nieżyty górnych dróg oddechowych. Jego spożywanie jest również wskazane, gdy mamy problemy z przemianą materii. Syrop będzie pomocny przy ogólnym osłabieniu spowodowanym różnymi czynnikami np. przemęczeniem lub chorobą.
Co ciekawe syrop z kwiatów czarnego bzu jest również stosowany przy problemach skórnych, a także problemach z prostatą i przy chorobach zakaźnych. Syrop możemy pić profilaktycznie w okresach jesiennych, dbając o swoją odporność, a także w okresie wiosennego przesilenia wzmacniające swój organizm. Jest on zalecany dla diabetyków przy regularnej i długotrwałej kuracji, gdyż obniża poziom cukru we krwi. Stosowanie tego specyfiku jest również korzystne przy nadciśnieniu tętniczym, gdyż dzięki zawartej w syropie cholinie obniża ciśnienie tętnicze.
Oferowany przez Lubelski Stół syrop z kwiatu bzu wyróżnia jego naturalny skład duża zawartość naparu z kwiatów czarnego bzu oraz sok z cytryny
Ciekawostka: Syrop z czarnego bzu rozcieńczony wodą wraz z kostkami lodu staje się idealną lemoniadą na upalne dni. Możemy także używać go do deserów, drinków czy napojów, gdyż ma bardzo dobre walory smakowe.
Co warto o nim wiedzieć?
Syrop z kwiatu bzu to również kilka informacji i ciekawostek, które warto znać. Pomogą one nam lepiej go wykorzystać i czerpać z jego dobroci. Przede wszystkim syrop powinno przechowywać się w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu oraz nie narażać go na intensywne promienie słoneczne czy podgrzewanie. Warto również obserwować reakcję organizmu w początkowej fazie stosowania, gdyż nawet pomimo wielu zalet, może być nietolerowany przez niektóre osoby. Skuteczność czarnego bzu była znana już w starożytnym Egipcie, gdy był on wykorzystywany do opatrywania ran. Obecnie najmniejsze opakowanie syropu możemy kupić już w cenie od kilku złotych. Warto wybierać jednak produkty polskie, które mają najwyższą jakość.