Herbaty

Herbaty owocowe – co warto o nich wiedzieć

Czym się różni herbata owocowa, od zwykłej herbaty z dodatkiem owoców?
Bazą herbat owocowych jest hibiskus, a w ich składzie nie ma liści herbaty, dlatego nie mają one działania pobudzającego (nie zawierają kofeiny). Herbaty owocowe mają jednak wiele innych zalet, dzięki którym są nie tylko smaczne, ale także zdrowe!

Dla kogo polecane są herbaty owocowe?
Herbaty owocowe są dobre i polecane dla każdego. Można je pić o każdej porze dnia i nocy (nie mają działania pobudzającego), są dobre również dla dzieci i osób starszych. Są bezpieczne i polecane dla kobiet w ciąży, a także osób z cukrzycą.
W szczególności docenią je miłośnicy owocowych smaków i aromatów.

Herbaty owocowe na lato.
Herbaty owocowe są dobre latem, w gorące dni, można je wówczas pić schłodzone, z dodatkiem lodu, lub świeżych liści np. mięty. Tak przygotowane wyglądają bardzo efektownie i co najważniejsze – znakomicie gaszą pragnienie. Z powodzeniem mogą zastąpić słodkie soki, czy napoje, a nawet wodę.

Herbaty owocowe na zimę
Herbaty owocowe są również świetne w chłodne, jesienne, czy zimowe dni. Napar z herbaty owocowej działa rozgrzewająco, a jej kolor i zapach przywołuje wspomnienia gorących letnich dni. Herbatę owocową podawaną na gorąco można wzbogacić o np. goździki, cynamon.

Jakie właściwości mają herbaty owocowe
Wiele osób pije herbaty owocowe regularnie ze względu na ich właściwości prozdrowotne, które są uzależnione od składników, z jakich dana herbata jest skomponowana.

Hibiskus (suszone kwiaty)– który jest bazą wszystkich naszych herbat owocowych, to roślina znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych
Aronia (suszone owoce) – zwana czarnym złotem, działa zbawiennie na układ krwionośny, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, wspomaga przemianę materii
Żurawina (suszone owoce) – słynie ze zbawiennego działania na układ moczowy
Dzika róża (suszone kwiaty, owoce, otarta skórka z owoców) – naturalne źródło młodości: wspomaga spalanie tłuszczy, bogata w przeciwutleniacze, znacznie podnosi odporność na infekcje
Malina (suszone owoce, suszone liście) – zwana naturalnym antybiotykiem, działa napotnie, ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgorączkowe
Bławatek (suszone płatki kwiatów) – ma działanie przeciwbakteryjne, dobry na problemy z układem moczowym
Nagietek (suszone kwiaty) – nie bez powodu nazywany nagietkiem lekarskim, ma właściwości wspomagające układ trawienny: łagodzi dolegliwości żołądka i jelit, stosowany w przypadkach niestrawności

Czy herbaty owocowe są zdrowe?
Herbaty owocowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają właściwości takie same jak owoce, soki owocowe, czy kompoty/lemoniady. Zawierają witaminy i inne składniki prozdrowotne, które są uzależnione od kompozycji składników, z jakich została stworzona konkretna mieszanka. Nie maja działania drażniącego układ pokarmowy. Nie zawierają kofeiny, ani teiny. Mogą mieć dodatkowe właściwości prozdrowotne, jeśli do ich mieszanki dodane są funkcjonalne dodatki.

Ile kalorii ma kubek herbaty owocowej?
Herbaty owocowe są niskokaloryczne, a niektóre nie mają kalorii. Zależy to od składników z jakich dana mieszanka herbaciana została skomponowana. Kubek herbaty owocowej, bez dodatku cukru, ma maksymalnie 10 kcal.

Jak przygotować idealny napar z owocowej herbaty?

  • Ilość mieszanki suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak zazwyczaj stosuje się 1 łyżeczkę suszu na 250 ml wody.
  • Warto wiedzieć, że nie powinno się zalewać suszu wrzątkiem, lecz przegotowana wodą o temperaturze ok 90, maksymalnie 95 st. C.
  • Idealny czas parzenia herbaty owocowej to 7-8 minut, nie dłużej niż 10 min. Najlepiej herbatę owocową parzyć pod przykryciem
  • Po zaparzeniu dobrze jest odcedzić napar (polecamy stosować zaparzacze), aby herbata nie była cierpka, lub gorzkawa

Jak podawać herbatę owocową?
Herbata owocowa, poza doskonałym smakiem i cennymi właściwościami, wyróżnia się również pięknym wyglądem. W zależności od składu może mieć różny kolor, od intensywnie czerwonego, przez różne odcienie brązu i różu, po kolor pomarańczowy. Do herbaty owocowej można dodać świeże owoce (np. maliny), liście mięty, czy jadalne kwiaty (np. bławatek, paki róży), a latem kostki lodu. Z tego powodu warto podawać ją w dzbankach transparentnych, eksponujących jej piękny wygląd.
Herbatę owocową można podawać zarówno w filiżankach, szklankach (również ze słomką), jak i popularnych kubkach z uchem.

Czym charakteryzują się herbaty owocowe Lubelski Stół?
Herbaty owocowe Lubelski Stół zawierają jedynie naturalne składniki – suszone owoce, suszone kwiaty, suszone zioła i inne składniki charakterystyczne dla regionu lubelskiego, z którego pochodzą, występujące tutaj w naturze i uprawiane lokalnie. Wśród nich można znaleźć żurawinę, dziką różę, malinę, aronię, bławatek, nagietek i in.

Region lubelski, położony w środkowo-wschodniej Polsce, charakteryzuje się tradycyjnymi modelami gospodarowania, opartymi na gospodarstwach rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzięki warunkom glebowo-klimatycznym i czystości środowiska, region stał się potentatem w produkcji żywności najwyższej jakości, w tym ekologicznej. Lubelszczyzna specjalizuje się także w uprawach sadowniczych, zwłaszcza owoców miękkich (maliny, porzeczki truskawki).